Co je to vlastně geocaching? Je to sport nebo turistika? Podle odborníků je to od obou polovina. Účelem tohoto zajímavého snažení je nalézt cache. Což znamená schránku, ve které je popis místa, kde se nalézá. Většinou jsou to místa, která jsou málo navštěvovaná, ale turisticky zajímavá.
– Kromě uvedeného popisu může schránka obsahovat různé věci, které si smí nálezce ponechat.
– Avšak s tou podmínkou, že tam dá něco svého.
Tato výměna musí proběhnout tak, že se hodnota obsahu schránky nesníží. Schránka musí být voděodolná, protože se nechává v přírodě, napospas přírodním živlům. Její zakladatel zveřejní souřadnice na některý internetový server, který se geocachingem zabývá.
Potraviny do cache nepatří
Jednotlivé cache musejí být od sebe vzdálené alespoň sto šedesát jeden metr. Další věcí, která by se měla ve schránce nacházet, je i takzvaná „mudlokarta“. Ta je určena pro náhodného nálezce. Pokud někdo cache najde, měl by se zapsat do deníku, který je tu také přiložen. Jestliže se nálezci nic ze schránky nehodí, nemusí nutně něco vyměnit. Může jen cokoliv přidat. Nepřípustné je vkládání věcí s nemravným vyobrazením nebo cigarety a zapalovače. Schránky totiž velice často nacházejí děti. Proto je vhodné umístit do nich nějakou figurku nebo zajímavý hlavolam. Také byste neměli ve schránce najít jakékoliv potraviny. Cache může být ukryt i několik měsíců. Zajímavé je, že se nemají vkládat ani peníze.
Geocaching se k nám dostal ze Spojených států, kde vznikl roku 2000. O pět let později už bylo ve dvou stech patnácti zemích přes sto sedmdesát tisíc skrýší. Ani Česká republika nijak nezaostávala se svými sedmi sty úkryty. Od té doby se jejich počet mnohonásobně zvýšil. Geocaching není určitě naprosto bezpečnou zábavou. Při hledání zemřelo už několik lidí. Touha po nalezení cache často vede k přeceňování vlastních sil.