Pokud se zaměřujeme pouze na úvěry, máme o půl práce vystaráno, ovšem i tak nám tu zbývá docela velký kus práce, který se do malého článku jen tak tak vejde a to zkrácený. Každopádně, pojďme se společně podívat na to, jakým způsobem bychom měli porovnávat jednotlivé hypoteční úvěry tak, že to dokáže každý doma a nepotřebuje k tomu žádného poradce.
Doporučujeme, abyste si v excelu či na papíře udělali tabulku, kde bude několik řádků (dle půjček) a několik sloupců (dle našich „parametrů“ poměřovaných). Vždycky zeleně vybarvíme políčko takové, které je nejvýhodnější ze sloupce, a červeně to, které je naopak nejhorší. Takhle bychom měli získat jednoduše představitelný graf protikladů a kladů.
- Porovnáváme úrokové sazby
Snad nejjednodušší, co můžeme na jednotlivých nabídkách porovnávat. Do tabulky vypíšeme jednotlivé úroky a porovnáme dle velikosti. Kolik společnosti nabízejí, kolik lze uhrát, na kolik lze snížit, jestli budou v průběhu placení zvyšovat apod., to vše můžeme vypsat do poznámek po tabulku. Čím nižší úroky, tím lépe, ovšem nečekejte, že u hypotéky bez registru a podobných budete mít krásný úrok, většinou je to „něco za něco“.
- Porovnáme příslušenství úvěru
Zdali jsou smluvené pokuty, zdali je tam nějaký úrok z prodlení smluvní a v jaké výši, nebo jestli se jede podle zákonného úroku. Zdali tam jsou nějaké další úroky z prodlení, úroky z pokut apod. Zde to budeme mít trochu složitější, protože bude třeba vepsat do více sloupců (sloupec POKUTA, sloupec ÚROK Z PRODLENÍ apod.).
- Délka
Jak dlouho vlastně budete splácet. Z tohoto dostaneme také finální částku v bodu 4).
- Konečná částka
Spočítáme si dle délky (roky) a úrokové sazby, na kolik nás vlastně půjčka vyjde a kolik přeplatíme oproti základu.
Pokud bychom chtěli pomoci u jednotlivých firem, vždycky hledejme nějakou pomůcku, která nám nabídku „objasní“ – například nástroj americká hypotéka kalkulačka je pro tohle absolutně skvělá.