S nedostatečným finančním ohodnocením se ve svém zaměstnání potýká nespočet lidí. Problém je v tom, že mnozí jedinci mají často tendence se podceňovat nebo se svého nadřízeného zdráhají o více peněz požádat. Pracovat za menší výplatu, než jaká by vám doopravdy náležela, je v každém případě špatně.
Pečlivě si vyberte načasování
Jestliže se ve firmě, kde pracujete, zrovna z jakéhokoliv důvodu moc nedaří, tak raději vyčkejte, až se tohle nepříjemné období přežene. Naopak si vaši žádost zkuste načasovat na dobu, kdy se firmě například podaří dokončit důležitou zakázku apod.
Mějte dobré argumenty
Ještě před tím, než zaklepete na dveře svého nadřízeného, se pečlivě připravte. Musíte totiž počítat s tím, že vám budou kladeny otázky ohledně toho, proč by právě vám mělo být přidáno více peněz. Sepište si seznam, proč si myslíte, že si vyšší platové ohodnocení zasloužíte. Mezi vaše argumenty by však neměla patřit vysněná dovolená v Karibiku a nové auto. Zaměřte se raději na svoji kvalifikaci, dobré pracovní výsledky a přínosy firmě.
Snažte se vystupovat sebejistě, avšak ne přehnaně namyšleně. Mluvte klidným pevným hlasem a vyhněte se přehnané gestikulaci. Některým jedincům může také pomoci si celou situaci několikrát zkusit zahrát a to klidně sám se sebou před zrcadlem.
Nepřežeňte to
Je třeba si uvědomit, že průměrné zvýšení platu se obvykle pohybuje okolo 10%. Pokud tedy za šéfem přijdete s tím, že si představujete dvakrát tak vyšší výplatu, než tomu bylo doposud, tak je více než jisté, že vaše žádost bude zamítnuta. Předneste tedy svoji představu, vyslechněte si protistranu a případně zkuste vyjednávat.
Když to nevyjde
I přes veškeré vynaložené úsilí se může stát, že vaší žádosti vyhověno nebude. Co v takovém případě dělat? Za nějaký čas je možné si požádat o zvýšení znovu a nebo můžete vyzkoušet zapátrat na trhu práce po lépe ohodnoceném místě.